קטע שני

רפי – בוא, קח את יותם לתחנת האיסוף". רפי מניף את יותם על גבו ודוהר למעלה אל הכביש. פנסו והחוליה ממשיכים לסרוק את התעלות ומתקרבים אל המערות. פנסו משכיב את נתנזון עם המקלעון מול הפתח. מבפנים נשמעים מלמולים. נתנזון מבחין בקסדה ירדנית ו"דופק" צרור.

פנסו מקשיב: "שמענו צרחות נשים, ילדים ותרנגולות. ירדתי אל 'כושי' וסיפרתי לו. הוא שלח את אדמונד שהתקרב לצד ימין של המערה ויוציא אותם בצעקות. 'כושי' ואני נשארנו ממערב לה. אדמונד צעק. דמויות התחילו לצאת. לפתע קיבל 'כושי' צרור בצוואר. תפסתי אותו בחגורו ומשכתי אותו לתעלה". כדור פגע ישר בצווארו, וגופו שותק.

עתה שנתה המחלקה עמדות. "הבינונו שיש חיילים במערה. התארגנו להגנה היקפית. את שרר ודנטס העלינו למעלה על הגבעה. ירינו פנימה. נחום ירה ררנ"ט, ללא-השפעה. חוכימה ירה פנימה שתי פצצות בזוקה – אחת מהן פצצת זרחן. קריצמן ואני נכנסנו פנימה. בפנים היו כוכים. קריצמן זרק רימון לתוך כל כוך. יצאנו והשארנו שומרים על הפתח".

שרר ודנטס התמקמו במעלה הגבעה לאבטחה. מיד בתפסם את העמדה גילו ירדני והרגוהו. מוסה העריך שהקרב נמשך זמן רב, ופקד על הכוח להמשיך בהתקדמות.

עוזי המג"ד, אשר התקדם על הכביש, קרא אליו את המפקד על הכוח של 'כושי'. זאב עלה אליו והסביר לו מה קרה. המג"ד הבטיח לשלוח מיד ג'יפ תול"ר לסייע בטיהור ולפנות נפגעים. זאב חזר מטה ושרר ודנטס נקראו לחזור מעמדות האבטחה כדי להמשיך לנוע. שרר ענה שהוא מבחין במשהו חשוד. "לפתע ראינו את דנטס מתגלגל ממעלה הגבעה מטה, כשכדורים מלווים אותו לאורך כל הגלגול".

שרר נשאר שוכב למעלה פצוע. איש לא הבחין מאין יורים. לזאב נדמה שהיריות באות מתוך העיר. הוא מסתכל דרומה. שם בצומת שכוב איזמירלי. "הכוח שלו בודאי ירה בטעות" – חשב. אני עולה אליהם, להפסיק את האש".

ירון, החובש, מתפס למעלה אל שרר. בהגיעו מעלה הוא מסתכל אחורה ומבחין בשני ראשים על המסגד. צלפים ירדנים.

בריצה שפופה ממשיך לרוץ אל עבר שרר. "זץ" בישבן מפילו על פניו. "כמעט לא הרגשתי את הרגל. שכבתי כרבע שעה. ניקבו לי את המימייה. נצמדתי אל הקרקע. כל תנועה – חטפתי כדור. בסוף ירדתי חזרה".

החבר'ה החליטו שכך אי-אפשר. מוכרחים להוציא את שרר ולטהר את הגבעה ואת המסגד. זהו ציר ההתקדמות של הגדוד. נתנזון, קריצמן ואריה פנו מעלה ורצו הישר במעלה הגבעה. כדורים חלפו מעל לראשם. הגיעו למעלה.

היריות נמשכות – מדויקות. אבל מאין? כדור מסיג את נתנזון והוא נופל במקום ליד גדר האבנים. אריה נפגע בברך. הוא נצמד אל הקיר. כשמנסים הוא וקריצמן לזוז – נורים מיד ונאלצים לחזור אל הקיר. לבסוף ניתן להבחין במקור האש – מהשכונה האמריקנית…"

(מתוך "הר הבית בידינו", ע"מ 172-173)