קטע חמישי

"עלו דמדומי שחר. מהמורדות הצפוניים של ואדי ג'וז הבחין איזמירלי בחיילים ירדנים יורדים אל הואדי.

"האם 'כושי' מבחין בהם או שהם 'ידפקו' אותו מלמעלה?". איזמירלי פנה אל המאג והורה לו לצלוף עליהם. דונג'ו עיכן את המטרה ופתח באש – צרורות קצרים ומדויקים. הדמויות נעלמו בין גדרות האבן וסלעי הגיר.

דונג'ו המשיך לרתקם לבל יעזו לרדת למטה.

לפתע הבחין איזמירלי בחייל ירדני החוצה את דרך שכם מאזור הבתים של מאירק'ה, מן "החירבס", אל הואדי. "צריך לעצור אותו, אחרת 'ידפוק' את 'כושי'." למרות המרחק הרב, אך מתוך חשש להפסיד זמן, מכוון איזמירלי את העוזי ושולח צרור. 'פספוס'. הירדני קופץ מעל הגשר אל הואדי למטה.

"אחרי!" – מזנק איזמירלי ומתחיל לרוץ. יצחק ומנחם אחריו. "עודד – תן חיפוי!".

"קפצנו למטה. ירדנו עד הבית הראשון – סרקנו, לא מצאנו אותו, אך מצאנו את רובהו. חזרתי למעלה. לא ידעתי שאת המלאכה השלימו למטה כאשר קרב אל המחלקה של 'כושי', וזאב הרגו."

בהגיעו חזרה אל חולית המאג בצומת מצאם איזמירלי יושבים ושותקים. עודד, מפקד המאג, דיווח: "כשירדת למטה צפינו על השטח וחיכינו. פתאום הופיע בארי, הקמ"ן, עם רסיס ברגלו; שאל למג"ד, והזהיר אותנו מפני המסגד. יש שם צלפים. חצי דקה אחרי שירד התחלנו 'לחטוף' אש. תחילה לא ידענו מאין. הכדורים פגעו לידינו. כדור ראשון פגע במאג ולדונג'ו באצבע. שני פגע שוב בדונג'ו – בלחי. שלישי בלחי. לפתע ראיתי את דדי (דוד שטיינר) רץ לתפוס עמדה. 'שכב!' – צעקתי. דוד שכב ושיפר מחסה. בו ברגע פגע בו כדור. צעקתי שוב :'דדי – שפר מחסה'. לא ענה. היתי המום. התחלתי לחבוש את דונג'ו."

איזמירלי מסתכל מסביב. המאג הרוס. דונג'ו פצוע ברגל ועודד חובש אותו. ניגש אל דדי. אין כבר מה לעזור.

מאין יורים? – לא יודעים. "בזוקה! – פקד איזמירלי – לתפוס עמדה לכוון אמבסדור. להיכנס למדרון אחורי". הבזוקאים המומים. כך, פתאום, ממש לעיניהם, נהרג דדי ונפגע דונג'ו.

"בזוקה! – למדרון האחורי!"- שנה איזמירלי בצעקה.

ממעלה דרך שכם מגיעה חולית הקצינים. הם אוספים את דונג'ו ומובילים אותו לתחנת האיסוף. ממורד הואדי חולפים כדורים לכוון המסגד. זו האש מהמחלקה של 'כושי'. האש מהמסגד השתתקה.

גדוד 28 החל לפעול בדרך שכם. איזמיראלי מבקש מהמ"פ רשות להתכנס אליו ולהמשיך בלחימה. השהייה בצומת אינה חיונית יותר. כל הכוחות כבר עברו קדימה. מתחנת האיסוף באים חבר'ה לשאת את דדי.

איזמירלי מכנס את כוחו ומשני עברי הכביש נע קדימה אל הפלוגה.

(מתוך "הר הבית בידינו", ע"מ 174)

4  3